We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MCYR 17 X 17mm Bore Diameter, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, CAMROL Yoke Type Cylindrical Metric Cam Follower 17mm Bore Diameter, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, CAMROL Yoke Type Cylindrical Metric Cam Follower
MODEL MCYR 17 X
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$471.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Adjustment
None
Dynamic Track Roller Load Rating (N)
19420
Limiting Speed
3300
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
Platform
CAMROL
Roller Diameter (mm)
40
Roller Shape
Cylindrical
Rolling Element
Needle Roller - Full Complement
Sealing
Unsealed
Series
Metric CAMROL
Static Load Rating
32200
Width
1.8
Regal Beloit Mcgill&Reg; MCYR 17 X
UPC: 726166053208 | UNSPSC: 31171505 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Yoke Rollers
McGill CAMROL Unmounted Cam Yoke Roller Bearing, Cylindrical OD, Series: MCYR, 17 mm Bore Dia, 40 mm Roller Dia, 20 mm Roller Width, 21 mm Overall Width, 19420 N Dynamic/32200 N Static, Unsealed Closure, 3300 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Chrome Steel Roller, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Black oxide finish on all external surfaces helps inhibit corrosion
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which helps prolong lubrication intervals
- Needle roller bearing element
- Without Seal
Specs:
| Roller Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Roller Width | 20 mm |
| Roller Diameter | 40 mm |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Overall Width | 21 mm |
| Load Capacity | 19420 N Dynamic/32200 N Static |
| Closure Type | Unsealed |
| Bore Diameter | 17 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 3300 rpm |
| Type | Cylindrical OD |
| Series | MCYR |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more| Brand | Coilhose |
| Model | PE3103-500R |
| Brand | Rexnord |
| Model | 597690 |
| Brand | Coilhose |
| Model | 27FRL3-GS |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6003-2NKE9C3 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75003193 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-564230 |
| Brand | Coilhose |
| Model | 27FRL3-DGM |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-878021 |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more