We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MCYRR 17 X 17mm Bore Diameter, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, CAMROL Yoke Type Cylindrical Metric Cam Follower 17mm Bore Diameter, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, CAMROL Yoke Type Cylindrical Metric Cam Follower
MODEL MCYRR 17 X
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$413.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter (mm)
17
Dynamic Track Roller Load Rating (N)
13340
Enclosure
Open
Endplate Diameter (in)
1.06
Limiting Speed
4900
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
Minimum Boss Diameter (mm)
27
Overall Width (mm)
21
Platform
CAMROL
Roller Diameter (mm)
40
Roller Material
Chrome Steel
Roller Shape
Cylindrical
Rolling Element
Needle Roller - Caged
Sealing
Unsealed
Series
Metric CAMROL
Static Load Rating
19800
Width
1.8
Regal Beloit Mcgill&Reg; MCYRR 17 X
UPC: 726166053369 | UNSPSC: 31171505 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Yoke Rollers
McGill CAMROL Unmounted Cam Yoke Roller Bearing, Cylindrical OD, Series: MCYRR, 17 mm Bore Dia, 40 mm Roller Dia, 20 mm Roller Width, 21 mm Overall Width, 13340 N Dynamic/19700 N Static, Unsealed Closure, 4900 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Chrome Steel Roller, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Black oxide finish on all external surfaces helps inhibit corrosion
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which helps prolong lubrication intervals
- Caged needle rolling element
- Without Seal
Specs:
| Roller Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Roller Width | 20 mm |
| Roller Diameter | 40 mm |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Overall Width | 21 mm |
| Load Capacity | 13340 N Dynamic/19700 N Static |
| Closure Type | Unsealed |
| Bore Diameter | 17 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 4900 rpm |
| Type | Cylindrical OD |
| Series | MCYRR |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 150-B360NBDB |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 2090-CPBM7DF-08AF40 |
| Brand | WEG |
| Model | HVW701A013T2N01-I-C |
| Brand | Coilhose |
| Model | PR38-504A-T |
| Brand | WEG |
| Model | HVW701B017T4N01-J-A |
| Brand | Coilhose |
| Model | PT0815-500K |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more