We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MCFD 90 mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Metallic Shield Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Heavy Stud Type Crowned Metric Cam Follower 90 mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Metallic Shield Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Heavy Stud Type Crowned Metric Cam Follower
MODEL MCFD 90
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$620.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ability to Relubricate
Yes
Adjustment
None
Dynamic Radial Rating
10495
Dynamic Track Roller Load Rating (N)
67000
Lubrication Fitting Size (mm)
8
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
O.D. Configuration
Crowned
Overall Length (mm)
100
Platform
CAMROL
Roller Diameter (mm)
90
Rolling Element
Cylindrical Roller
Series
Heavy Duty Metric CAMROL
Stud Length (mm)
63
Stud Type
Standard Stud
Tolerance Class
P0 Equivalent
Width
3.7
Regal Beloit Mcgill&Reg; MCFD 90
UPC: 726166029340 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Crowned OD Heavy Duty, Series: MCFD, 90 mm Roller Diameter, 35 mm Roller Width, 30 mm Stud Diameter, 63 mm Stud Length, M30 x 1.5 Thread, 32 mm Thread Length, 67000 N Dynamic/101000 N Static Load, 1800 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Standard Stud, Shielded Closure, Slotted Head, Chrome Steel Roller, 8620H Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Double rows of cylindrical rollers for higher, radial load rating and incidental thrust capacity
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are heat treated in the roller path and flange surfaces
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The inch design threads are manufactured to a class 2 tolerance
- Metric series Heavy Duty CAMROL bearings incorporate a metal shield to help protect bearing and retain grease
Specs:
| Stud Material | 8620H Steel |
|---|---|
| Stud Type | Standard |
| Stud Diameter | 30 mm |
| Stud Length | 63 mm |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 35 mm |
| Roller Diameter | 90 mm |
| Thread Length | 32 mm |
| Head Type | Slotted |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 67000 N Dynamic/101000 N Static |
| Closure Type | Shielded |
| Thread Size | M30 x 1.5 |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 1800 rpm |
| Type | Crowned OD Heavy Duty |
| Series | MCFD |
Packaging:
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | BR-210 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 7625043 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 460J6 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75183623 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 7/AX40.5 |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more