We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing GR 22 Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Unsealed, Outer Ring & Roller Assembly Only Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Unsealed, Outer Ring & Roller Assembly Only
MODEL GR 22
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$68.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
Straight
Cage Material
No retainer
Duplexing
No
Dynamic Load Rating (lb)
9050
Enclosure
Open
Full Complement/Caged
Full Complement
Height
1.4
Hole Diameter (in)
0.09
Length
2.2
Lubrication Hole Type
Lubrication groove and hole
O.D. (in)
1.875
Operating Temperature Range (F)
-20 to 250 °F
Radial Clearance
Normal
Related Inner Ring
MI 17
Seal Type
Unsealed
Sealed
None
Separable
Nonseparable
Static Load Rating (lb)
25500
Regal Beloit Mcgill&Reg; GR 22
UPC: 726166061937 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill GUIDEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Heavy Duty Standard, Series: GR Series, 1-3/8 in Bore Dia, 1-7/8 in Outside Dia, 2 Rows, 1-1/4 in W, Single Sealed Closure, 7100 lb Dynamic/18600 lb Static, Steel Bearing, Rubber Seal, Steel Cage, 2800 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Unique center guided needle rollers
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Retaining ring and center rail
- Single seal with lip turned in
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Seal Material | Rubber |
| Load Capacity | 7100 lb Dynamic/18600 lb Static |
| Closure Type | Single Sealed |
| Bore Diameter | 1-3/8 in |
| Outside Diameter | 1-7/8 in |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Speed | 2800 rpm |
| Width | 1-1/4 in |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Series | GR Series |
Packaging:
| Length | 2.0 in |
|---|---|
| Width | 1.37 in |
| Height | 2.0 in |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more| Brand | Pramet |
| Model | KHP-SBNR 2512-A |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more