We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing GR 26 N Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Unsealed, Outer Ring & Roller Assembly Only Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Unsealed, Outer Ring & Roller Assembly Only
MODEL GR 26 N
This product has a minimum order quantity of (50 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$254.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(50 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
Straight
Cage Material
No retainer
Duplexing
No
Dynamic Load Rating (lb)
7500
Enclosure
Open
Full Complement/Caged
Full Complement
Material
52100 Bearing Steel
O.D. (in)
2.1875
Operating Temperature Range (F)
-20 to 250 °F
Platform
Guiderol Bearing
Precision Rating
RBEC-1
Radial Clearance
Normal
Related Inner Ring
MI 21 N
Rolling Element
Needle Roller
Seal Type
Unsealed
Sealed
None
Separable
Nonseparable
Series
Narrow
Speed [Max] Grease (RPM)
1850
Static Load Rating (lb)
21700
Width
2.4
Regal Beloit Mcgill&Reg; GR 26 N
UPC: 726166062170 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill GUIDEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Heavy Duty Narrow, Series: GR Series, 1-5/8 in Bore Dia, 2-3/16 in Outside Dia, 2 Rows, 1 in W, Unsealed Closure, 7500 lb Dynamic/21700 lb Static, Steel Bearing, Steel Cage, 3700 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Unique center guided needle rollers
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Retaining ring and center rail
- Narrow width
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 7500 lb Dynamic/21700 lb Static |
| Closure Type | Unsealed |
| Bore Diameter | 1-5/8 in |
| Outside Diameter | 2-3/16 in |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Speed | 3700 rpm |
| Width | 1 in |
| Type | Heavy Duty Narrow |
| Series | GR Series |
Packaging:
| Length | 2.31 in |
|---|---|
| Width | 1.56 in |
| Height | 2.31 in |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 849-ZOD322 |
| Brand | Goulds |
| Model | 15SV5GG2M10 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67188428 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NA-4832 C/3 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLALU57G |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1492-REC20 |
| Brand | Goulds |
| Model | 5SV2GA7J10L |
| Brand | WEG |
| Model | HVW701A013T4N01-I-C |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more