We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing GR 52 SRS Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only
MODEL GR 52 SRS
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$276.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cage Material
No retainer
Component Type
Outer race only
Enclosure
Sealed Both Sides
Flanges
No flange
Hole Diameter (in)
0.19
Housing & Shaft Fillet (in)
0.08
Lubrication Hole Type
Lubrication groove and hole
Misalignment
No
Number of Rows
1
O.D. (in)
4.25
Operating Temperature Range (F)
-20 to 250 °F
Related Inner Ring
MI 42
Separable
Nonseparable
Series
Standard
Speed [Max] Oil (RPM)
1175
Width
4.8
Regal Beloit Mcgill&Reg; GR 52 SRS
UPC: 726166063078 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill GUIDEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Heavy Duty Standard, Series: GR Series, 3-1/4 in Bore Dia, 4-1/4 in Outside Dia, 2 Rows, 1-3/4 in W, Double Sealed Closure, 20050 lb Dynamic/63800 lb Static, Steel Bearing, Rubber Seal, Steel Cage, 1180 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Unique center guided needle rollers
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Retaining ring and center rail
- Double seal with one lip turned in and one lip turned out
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Seal Material | Rubber |
| Load Capacity | 20050 lb Dynamic/63800 lb Static |
| Closure Type | Double Sealed |
| Bore Diameter | 3-1/4 in |
| Outside Diameter | 4-1/4 in |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Speed | 1180 rpm |
| Width | 1-3/4 in |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Series | GR Series |
Packaging:
| Length | 4.87 in |
|---|---|
| Width | 2.12 in |
| Height | 4.87 in |
| Brand | MagPowr |
| Model | LTS150PREC12M |
| Brand | JW Winco |
| Model | 256-32-M8-30-55-GR |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 4430V1030 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | CDLED4S-20W-80D950-Z |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800P-NX11 |
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95008712 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | S05-80X100X14 |
| Brand | Timken |
| Model | HM261049H-902B6 |