We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MR 26 S Cagerol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Cage-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only Cagerol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Cage-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only
MODEL MR 26 S
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$52.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size (in)
1.625
Component Type
Outer race only
Flanges
No Flanges
Hole Diameter (in)
0.09
Housing & Shaft Fillet (in)
0.06
Includes Inner Ring
No
Material
52100 Bearing Steel
Misalignment
No
Number of Rows
1
Operating Temperature Range (F)
-20 to 250 °F
Outer Width (in)
1.25
Platform
Cagerol Bearing
Precision Rating
RBEC-1
Related Inner Ring
MI 21
Retainer
Yes
Rolling Element
Needle Roller
Series
Standard
Speed [Max] Grease (RPM)
2350
Standard Met
ABMA, ISO
Width
1.56
Regal Beloit Mcgill&Reg; MR 26 S
UPC: 726166066567 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill CAGEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Heavy Duty Standard, Series: MR Series, 1-5/8 in Bore Dia, 2-3/16 in Outside Dia, 1 Row, 1-1/4 in W, Double Sealed Closure, 10600 lb Dynamic/16400 lb Static, 52100 Steel Bearing, Rubber Seal, Steel Cage, 2350 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Needle roller with end relief
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Double seal with one lip turned in and one lip turned out
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | 52100 Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Seal Material | Rubber |
| Load Capacity | 10600 lb Dynamic/16400 lb Static |
| Closure Type | Double Sealed |
| Bore Diameter | 1-5/8 in |
| Outside Diameter | 2-3/16 in |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Speed | 2350 rpm |
| Width | 1-1/4 in |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Series | MR Series |
Packaging:
| Length | 1.56 in |
|---|---|
| Width | 2.31 in |
| Height | 2.31 in |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read more| Brand | Dixon |
| Model | 4255-51 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 3VX530 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 842E-CM-MIP3BA |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HXJUOR |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 725L12 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | K30-1-04125 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NA-6918 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | HJ-1015 |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read more