We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill MR 32 RSS CAGEROL machined-race radial needle roller bearing, size 32, with cage-guided needle rollers and rubber lip seal both sides. Built from 52100 bearing steel for high radial load capacity in a compact section. Used in transmissions, planetary gearboxes, and oscillating linkages.
MODEL MR 32 RSS
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$47.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dynamic Load Rating (lb)
12000
Flanges
No Flanges
Height
2.62
Length
2.62
Material
52100 Bearing Steel
Misalignment
No
Number of Rows
1
O.D. (in)
2.5625
Platform
Cagerol Bearing
Precision Rating
RBEC-1
Rolling Element
Needle Roller
Separable
Nonseparable
Series
Standard
Speed [Max] Grease (RPM)
1900
Static Load Rating (lb)
20700
Regal Beloit Mcgill&Reg; MR 32 RSS
UPC: 726166067267 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill CAGEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Heavy Duty Standard, Series: MR Series, 2 in Bore Dia, 2-9/16 in Outside Dia, 1 Row, 1-1/4 in W, Double Sealed Closure, 12000 lb Dynamic/20700 lb Static, 52100 Steel Bearing, Rubber Seal, Steel Cage, 1900 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Needle roller with end relief
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Double seal with both seal lips turned out
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | 52100 Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Seal Material | Rubber |
| Load Capacity | 12000 lb Dynamic/20700 lb Static |
| Closure Type | Double Sealed |
| Bore Diameter | 2 in |
| Outside Diameter | 2-9/16 in |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Speed | 1900 rpm |
| Width | 1-1/4 in |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Series | MR Series |
Packaging:
| Length | 2.62 in |
|---|---|
| Width | 1.31 in |
| Height | 2.62 in |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5997743 |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more