We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing BCF 1 SB 1" Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Hex Hole, CAMROL Stud Type Cylindrical Cam Follower 1" Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Hex Hole, CAMROL Stud Type Cylindrical Cam Follower
MODEL BCF 1 SB
This product has a minimum order quantity of (50 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$43.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(50 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ability to Relubricate
Yes
Adjustment
None
Clamping Torque (in-lbf)
250
Hex Socket (in)
0.25
Hex/Slot
Hex Hole
Lubrication Fitting Size (in)
0.1875
Lubrication Hole Location
Stud side
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
O.D. Configuration
Cylindrical
Oil Hole Center (in)
0.25
Oil Hole Diameter (in)
0.094
Platform
CAMROL
Rolling Element
Selflube Bushing
Series
Inch CAMROL
Stud Diameter (in)
0.4375
Stud Length (in)
1
Threads
7/16-20
Tolerance Class
P0 Equivalent
Width
1
Regal Beloit Mcgill&Reg; BCF 1 SB
UPC: 726166033798 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Cylindrical OD, Series: BCF, 1 in Roller Diameter, 5/8 in Roller Width, 7/16 in Stud Diameter, 1 in Stud Length, 7/16-20 UNC Thread, 1/2 in Thread Length, 1835 lb Load, -20 to 250 deg F, Standard Stud, Sealed Closure, Hex Head, Chrome Steel Roller, 8620H Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 8620H Steel |
|---|---|
| Stud Type | Standard |
| Stud Diameter | 7/16 in |
| Stud Length | 1 in |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 5/8 in |
| Roller Diameter | 1 in |
| Thread Length | 1/2 in |
| Head Type | Hex |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 1835 lb |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | 7/16-20 UNC |
| Finish | Black Oxide |
| Type | Cylindrical OD |
| Series | BCF |
Packaging:
- Length: 1.75 in
- Width: 1.0 in
- Height: 1.75 in
Certifications/Standards:
ABMA Standard
| Brand | JET Tools |
| Model | JT9-BDB919-208 |
| Brand | Bauer Gearmotor |
| Model | 30370506 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | UCTRS207 35MM |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 440E-H13046 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | K-81256 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7721612 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | SL01-4928 |