We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing CCFH 5/8 S 5/8" Roller Diameter, Heavy Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Inch Cam Follower 5/8" Roller Diameter, Heavy Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Inch Cam Follower
MODEL CCFH 5/8 S
This product has a minimum order quantity of (50 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$40.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(50 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Limiting Speed
9200
Lubrication Fitting Size (in)
1/8
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
Minimum Thread Length (in)
0.31
Platform
CAMROL
Roller Diameter (in)
0.625
Roller Shape
Crowned
Roller Width (in)
0.4375
Rolling Element
Needle Roller - Full Complement
Sealing
Sealed
Series
Inch CAMROL
Static Load Rating
1000
Stud Type
Heavy Stud
Width
1
Regal Beloit Mcgill&Reg; CCFH 5/8 S
UPC: 726166031381 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Crowned OD, Series: CCFH, 5/8 in Roller Diameter, 7/16 in Roller Width, 5/16 in Stud Diameter, 3/4 in Stud Length, 5/16-24 UNF Thread, 5/16 in Thread Length, 955 lb Dynamic/1000 lb Static Load, 9200 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Heavy Stud, Sealed Closure, Slotted Head, Chrome Steel Roller, 52100 Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 52100 Steel |
|---|---|
| Stud Type | Heavy |
| Stud Diameter | 5/16 in |
| Stud Length | 3/4 in |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 7/16 in |
| Roller Diameter | 5/8 in |
| Thread Length | 5/16 in |
| Head Type | Slotted |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 955 lb Dynamic/1000 lb Static |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | 5/16-24 UNF |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 9200 rpm |
| Type | Crowned OD |
| Series | CCFH |
Packaging:
- Length: 1.75 in
- Width: 1.0 in
- Height: 1.75 in
Certifications/Standards:
ABMA Standard
Brand
Carter
Model
CCNBH-20-S
| Brand | Timken |
| Model | LSE208BRHFKPS |
| Brand | Goulds |
| Model | DUP364812LS2 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | GEZ 010 ES |
| Brand | Timken |
| Model | 2MMC9112WI TUL |