We never sell your data to third parties
McGill CFH 1 1/8 SB CAMROL heavy stud cam follower with 1-1/8 inch cylindrical roller diameter, heavy stud construction, and LUBRI-DISC seal with hex hole drive. Built from 52100 bearing steel with black oxide finish. Used in cam mechanisms, packaging machinery, and conveyors.
MODEL CFH 1 1/8 SB
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$30.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Adjustment
None
Clamping Torque (in-lbf)
650
Height
2.18
Hex/Slot
Hex Hole
Length
1.5
Limiting Speed
3400
Lubrication Fitting Size (in)
3/16
Oil Hole Diameter (in)
0.094
Roller Shape
Cylindrical
Sealing
Sealed
Static Load Rating
5400
Threads
5/8-18
Regal Beloit Mcgill&Reg; CFH 1 1/8 SB
UPC: 726166034047 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Cylindrical OD, Series: CFH, 1-1/8 in Roller Diameter, 5/8 in Roller Width, 5/8 in Stud Diameter, 1 in Stud Length, 5/8-18 UNF Thread, 1/2 in Thread Length, 2225 lb Dynamic/5400 lb Static Load, 3400 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Heavy Stud, Sealed Closure, Hex Head, Chrome Steel Roller, 52100 Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 52100 Steel |
|---|---|
| Stud Type | Heavy |
| Stud Diameter | 5/8 in |
| Stud Length | 1 in |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 5/8 in |
| Roller Diameter | 1-1/8 in |
| Thread Length | 1/2 in |
| Head Type | Hex |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 2225 lb Dynamic/5400 lb Static |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | 5/8-18 UNF |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 3400 rpm |
| Type | Cylindrical OD |
| Series | CFH |
Packaging:
- Length: 1.5 in
- Width: 1.75 in
- Height: 2.18 in
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
Brand
Carter
Model
CNBH-36-SB
Brand
Carter
Model
CNBH-36
Brand
McGill Bearing
Model
CFH 1 1/8
| Brand | United Abrasives |
| Model | 42046 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 1000820L2 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451712 |
| Brand | Dodge |
| Model | TB-DLEZ-30M-SHCR |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read more