Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn FLRY-2 1/2 0009665200 Load Runner
MODEL 0009665200
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$188.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
2.50
Roller Width
1.562
| Item No. | 96652 |
|---|---|
| Description | FLRY-2-1/2 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 2.4 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | FLRY-2-1/2 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 2-1/2 In |
| B Roller Width In | 1.562 In |
| B Tolerance | +0.005 -0.010 |
| C Flange Dia In | 3.187 In |
| D Flange Thickness In | 1/2 In |
| E Tread Width In | 1-1/2 In |
| P Bore In | 3/4 In |
| P Tolerance | +0.0005 -0.0000 |
| R Shoulder Dia In | 1-1/4 In |
| S Shoulder Length In | 0.031 In |
| Approx Wt lbs | 2.4 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 4570 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 10880 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 7630 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 4570 lbs |
TIMKEN 29516-7215 Bearing Isolators
| Brand | Timken |
| Model | 29516-7215 |
$670.31
Each
Free Shipping orders over $100
Carlisle AP98 Su Blu Rib Belt
| Brand | Timken Belts |
| Model | AP98 |
$19.22
Each
Free shipping
Alvord-Polk 18068 261-09 #09 Brown & Sharpe Straight Flute Reamer Taper# 9
| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | 261-09 |
$185.53
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell Wiring HCMA10106 MINQCK FEM ANG PLG MET 10P 16/10 6'
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HCMA10106 |
$134.79
Each
Free Shipping orders over $100
$102.77
Each
Free Shipping orders over $100
Jason F3-1/4 QD BUSHINGS
| Brand | Jason Industrial |
| Model | F3-1/4 |
$130.00
Each
Free Shipping orders over $100
$56.64
Each
Free shipping
Gates 78392104 F 1.1/4 QD Bushings - English Sizes
| Brand | Gates Rubber |
| Model | F 1.1/4 |
$327.27
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews