Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn FLRY-3 1/2 0009622700 Load Runner
MODEL 0009622700
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$289.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
3.50
Roller Width
2.062
| Item No. | 96227 |
|---|---|
| Description | FLRY-3-1/2 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 5.2 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | FLRY-3-1/2 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 3-1/2 In |
| B Roller Width In | 2.062 In |
| B Tolerance | +0.005 -0.010 |
| C Flange Dia In | 4.437 In |
| D Flange Thickness In | 0.59 In |
| E Tread Width In | 2 In |
| P Bore In | 1-1/8 In |
| P Tolerance | +0.0005 -0.0000 |
| R Shoulder Dia In | 2 In |
| S Shoulder Length In | 0.031 In |
| Approx Wt lbs | 5.2 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 7390 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 17590 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 27200 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 13100 lbs |
Cooper Eaton AHL1120P Plug 20A 250V 3PH 3P3W H/L BW
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AHL1120P |
$30.20
Each
Free shipping
LSIS 02147186UL UTS1200PT NI5 1000A 3P LO UL
| Brand | LS Electric |
| Model | 02147186UL |
$18,768.61
Each
Free Shipping orders over $100
KIPP K0161.2125X12 DISC HANDWHEEL D1=125 REAMED HOLE D2=12H7 ALUMINUM COMP:THERMOSET FIXED GRIP
| Brand | Kipp |
| Model | K0161.2125X12 |
$47.44
Each
Free shipping
Osborn NCFE-7/8-SB Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | NCFE-7/8-SB |
$17.62
Each
Free shipping
KIPP K0253.3101X40 SPHERICAL KNOB SIZE:3 D1=40 D=M10X40 THERMOPLASTIC BLACK RAL7021 COMP:STEEL CAP:ORANGE RAL 2004
| Brand | Kipp |
| Model | K0253.3101X40 |
$8.68
Each
Free shipping
Hubbell Wiring NCTS3120 NANO QUICK THREADED FML STR PLG 3P 20M
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NCTS3120 |
$68.86
Each
Free shipping
KIPP K0155.4A427X40 STAR GRIP SIMILAR TO DIN6336 D=3/8-16X40 D1=63 FORM:L THERMOPLASTIC BLACK COMP:STEEL
| Brand | Kipp |
| Model | K0155.4A427X40 |
$7.74
Each
Free shipping
Remke 108E0050A1 Mini-Link Plug Assembly Rubber Male External Thread 8 Pole 5ft 16 AWG SS Coupler
| Brand | Remke |
| Model | 108E0050A1 |
$85.86
Each
Free shipping
Reviews