Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn FLRY-6 0009623700 Load Runner
MODEL 0009623700
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$1,020.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
6.00
Roller Width
3-3/8
| Item No. | 96237 |
|---|---|
| Description | FLRY-6 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 21.4 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | FLRY-6 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 6 In |
| B Roller Width In | 3-3/8 In |
| B Tolerance | +0.005 -0.010 |
| C Flange Dia In | 6.937 In |
| D Flange Thickness In | 0.72 In |
| E Tread Width In | 3-1/4 In |
| P Bore In | 2-1/4 In |
| P Tolerance | +0.0005 -0.0000 |
| R Shoulder Dia In | 3-1/2 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| Approx Wt lbs | 21.4 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 15060 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 35840 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 56400 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 33100 lbs |
TBWOODS BB228 Hex V-Belt
| Brand | TB Woods |
| Model | BB228 |
$170.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews