Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPC-85 0009507600 Load Runner
MODEL 0009507600
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$200.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95076 |
|---|---|
| Description | HPC-85 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 2.37 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPC-85 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 85 mm |
| A Tolerance | +0.00 -0.02 |
| B Roller Width mm | 52 mm |
| K Stud Dia mm | 30 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 69.5 mm |
| M Thread Length mm | 40 mm |
| N Thread | M30x3.5 |
| R Shoulder Dia mm | 44.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 30.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.00 -0.02 |
| Approx Wt kg | 2.37 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 45000 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 23170 n |
| Stud Capacity Shear n | 160800 n |
BALAX 30224-00C 7/8-9 PH4 SPPT Thredshaver TICN
| Brand | Balax |
| Model | 30224-00C |
$251.13
Each
Free Shipping orders over $100
DRILLCO 125HX224 1.3/8 Construction Reamers High Speed Steel Black Oxide Spiral Flute
| Brand | Drillco |
| Model | 125HX224 |
$292.29
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C23730 1805 13/64 X 12" A/C EXT DRILL
| Brand | Cle-Line |
| Model | C23730 |
$11.08
Each
Free shipping
$1,156.11
Each
Free Shipping orders over $100
MasterDrive F1.9/16
| Brand | MasterDrive |
| Model | F1.9/16 |
$184.50
Each
Free Shipping orders over $100
ALEMITE 1815 Std Flush Ftg Slotted 23/64X1/8
| Brand | Alemite |
| Model | 1815 |
$1.87
Each
Free shipping
Whitney Tool 15284 Bolt Size T-Slot Milling Cutter, 1-1/2" Bolt, 2-21-32" Cut Diameter, 1-11/32" Cut Width, M-42
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 15284 |
$602.08
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 14047-003 1/2-13 BH7 Thredfloer CHROME
| Brand | Balax |
| Model | 14047-003 |
$44.41
Each
Free shipping
Reviews