Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPCA-40 0009027100 Load Runner
MODEL 0009027100
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$135.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 90271 |
|---|---|
| Description | HPCA-40 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.14 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPCA-40 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 40 mm |
| A Tolerance | +0.00 -0.02 |
| B Roller Width mm | 23 mm |
| E Tread Width mm | 22 mm |
| P Bore mm | 10 mm |
| P Tolerance | +0.00 -0.02 |
| R Shoulder Dia mm | 22 mm |
| S Shoulder Length mm | 0.5 mm |
| Approx Wt kg | 0.14 kg |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 3140 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 8220 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 3460 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 2140 n |
$161.57
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C18415 1898L 9/32 LH JOB BRT
| Brand | Cle-Line |
| Model | C18415 |
$7.88
Each
Free shipping
Ringfeder 7015.1-440 440 RFN 7015.1 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7015.1-440 |
$8,140.27
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 30197-00C 5/8-18 PH7 SPPT Thredshaver TICN
| Brand | Balax |
| Model | 30197-00C |
$114.01
Each
Free Shipping orders over $100
Whitney Tool 15300 Long Shank T-Slot Milling Cutter, 1" Cut Diameter, 5/8" Cut Width, M-2, w/ TiN Coating
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 15300 |
$165.51
Each
Free Shipping orders over $100
Remke 103A0200AT Mini-Link Plug Assembly TPE Female 3 Pole 20ft 16 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 103A0200AT |
$89.33
Each
Free shipping
BALAX 19072-000 M12 x 1.75 BD12 CarbIns Thredfloer BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 19072-000 |
$365.47
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews