Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPCE-30 0009737900 Load Runner
MODEL 0009737900
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$149.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 97379 |
|---|---|
| Description | HPCE-30 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.14 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPCE-30 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia. (+0.00 -0.02) mm | 30 mm |
| B Roller Width mm | 20 mm |
| K Stud Dia. mm | 12 mm |
| L Stud Length mm | 25 mm |
| M Thread Length mm | 14 mm |
| N Thread Dia. | M12×1.5 |
| R Shoulder Dia mm | 17.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 0.8 mm |
| T Eccent. Dia. (+0.00 -0.05) mm | 15 mm |
| U Eccent. Length (+0.00 -0.25) mm | 11 mm |
| W Eccentricity | 0.5 |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 15.02 mm |
| Ball or Tapered Roller Bearings | BB |
| Radial Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 1060 n |
| Radial Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 2790 n |
| Radial Load Static Limit n | 1000 n |
| Thrust Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 650 n |
| Thrust Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 1720 n |
| Thrust Load Static Limit n | 1350 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 1990 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 900 n |
| Stud Capacity Shear n | 8700 n |
| Ret. Ring Allow. Load (N) n | 2090 n |
Ringfeder 7003-300 300 X 235 ECOLOC 7003 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7003-300 |
$2,489.00
Each
Free Shipping orders over $100
$1,129.67
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 30066-000 10-24 PH6 SPPT Thredshaver BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 30066-000 |
$15.99
Each
Free shipping
Reviews