Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJ-62-2 0009541800 Load Runner
MODEL 0009541800
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$147.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95418 |
|---|---|
| Description | HPJ-62-2 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 1.21 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJ-62-2 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 62 mm |
| B Roller Width mm | 44 mm |
| C Flange Dia mm | 78 mm |
| D Flange Thickness mm | 14 mm |
| K Stud Dia mm | 24 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 49.5 mm |
| M Thread Length mm | 25 mm |
| N Thread | M24x1.5 |
| R Shoulder Dia mm | 32 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 24.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.02 -0.00 |
| Approx Wt kg | 1.21 kg |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 8810 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 23080 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 10090 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 6230 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 12340 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 7650 n |
| Stud Capacity Shear n | 64850 n |
| Retaining Ring Capacity n | 5960 n |
Timken Drives 11655 140-3C 010 FT COIL BOXED USA 140-3C COTTERED
| Brand | Timken Drives |
| Model | 11655 |
$192.91
Per Foot
Free Shipping orders over $100
Osborn PLRH-1 1/4 0009772500 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009772500 |
$103.71
Each
Free Shipping orders over $100
Remke 105A0030AQ Mini-Link Plug Assembly TPE Female 5 Pole 3ft 22 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 105A0030AQ |
$66.11
Each
Free shipping
RAB EZPAN2X2-40N/D10/MVS PANELS AND TROFFERS 4542 LUMENS EDGELIT PANEL 2X2 40W 4000K 120V-277V RECESSED 0-10V DIMMING LED WHITE
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPAN2X2-40N/D10/MVS |
$143.58
Each
Free Shipping orders over $100
$180.76
Per Foot
Free Shipping orders over $100
Remke 103C0350APBLK Mini-Link Plug Assembly PVC Female 90 deg 3 Pole 35ft 16 AWG black
| Brand | Remke |
| Model | 103C0350APBLK |
$105.89
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews