Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJ-125 0009544000 Load Runner
MODEL 0009544000
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$687.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95440 |
|---|---|
| Description | HPJ-125 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 8.86 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJ-125 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 125 mm |
| B Roller Width mm | 76 mm |
| C Flange Dia mm | 148 mm |
| D Flange Thickness mm | 18 mm |
| K Stud Dia mm | 48 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 105 mm |
| M Thread Length mm | 60 mm |
| N Thread | M48x5 |
| R Shoulder Dia mm | 82.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 48.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.02 -0.00 |
| Approx Wt kg | 8.86 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 62210 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 148070 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 230860 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 144570 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 106160 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 64910 n |
| Stud Capacity Shear n | 411830 n |
Bestorq BB118 Classical Hex BANDED V-BELT
| Brand | Bestorq |
| Model | BB118 |
$39.81
Each
Free shipping
$1,374.20
Each
Free Shipping orders over $100
WEG APP30S-SPNC16 30MM SP LEG PLATE NUCOR Pushbuttons
| Brand | WEG |
| Model | APP30S-SPNC16 |
$8.85
Each
Free shipping
Browning 3MVC200R 3 Groove C Belt Section Cast Iron Multi Variable Pitch Sheaves, 20.4" Outside Diameter
| Brand | Browning |
| Model | 1022474 |
$3,062.68
Each
Free Shipping orders over $100
TBWOODS 20414S 20X4 1/4-SF Straight Pulley
| Brand | TB Woods |
| Model | 20414S |
$1,788.20
Each
Free Shipping orders over $100
Bestorq BX60 Classical Cogged V-BELT
| Brand | Bestorq |
| Model | BX60 |
$14.49
Each
Free shipping
MasterDrive 1VP68-1
| Brand | MasterDrive |
| Model | 1VP68-1 |
$102.40
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews