Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJE-76 0009591200 Load Runner
MODEL 0009591200
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$300.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95912 |
|---|---|
| Description | HPJE-76 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 2.31 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJE-76 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 76 mm |
| B Roller Width mm | 52 mm |
| C Flange Dia mm | 98 mm |
| D Flange Thickness mm | 14 mm |
| K Stud Dia mm | 24 mm |
| L Stud Length mm | 70 mm |
| M Thread Length mm | 41 mm |
| N Thread | M24x1.5 |
| R Shoulder Dia mm | 50 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| T Eccentric Dia mm | 35 mm |
| T Tolerance | +0.00 -0.05 |
| U Eccentric Length mm | 29 mm |
| U Tolerance | +0.00 -0.25 |
| W Eccentricity mm | 1.5 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 35.02 mm |
| Approx Wt kg | 2.31 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 18840 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 11820 n |
| Stud Capacity Shear n | 102740 n |
Osborn 7/16 FW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 7/16 FW |
$0.76
Each
Free shipping
US Tsubaki PL1PAE PL 1-7/8"" AE POWER-LOCK
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | PL1PAE |
$105.15
Each
Free Shipping orders over $100
$5.56
Each
Free shipping
Osborn HPVA-100 0009625600 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009625600 |
$550.64
Each
Free Shipping orders over $100
WIEGMANN N1P0808 PANELCS6 1/4 X 6 1/4
| Brand | Wiegmann |
| Model | N1P0808 |
$12.87
Each
Osborn 1 LW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 1 LW |
$1.26
Each
Free shipping
$232.59
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews