Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPV-62-1 0009565100 Load Runner
MODEL 0009565100
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$162.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95651 |
|---|---|
| Description | HPV-62-1 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 1.9 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPV-62-1 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 90 mm |
| B Roller Width mm | 44.5 mm |
| F Point Dia mm | 62 mm |
| G Groove Location mm | 23 mm |
| K Stud Dia mm | 24 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 49.5 mm |
| M Thread Length mm | 25 mm |
| N Thread | M24x1.5 |
| R Shoulder Dia mm | 32 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 24.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.02 +0.00 |
| Approx Wt kg | 1.9 kg |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 8810 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 23080 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 10090 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 6230 n |
| Stud Capacity Bend @V n | 15880 n |
| Stud Capacity Shear n | 64850 n |
| Retaining Ring Capacity n | 5960 n |
JWWINCO 6TA03O GN300-78-3/8X16 Zinc Die-Cast Adjustable Lever 3.07" Long Orange
| Brand | JW Winco |
| Model | 6TA03O |
$10.60
Each
Free shipping
$70.46
Per Foot
Free shipping
Remke 102G0060AP Mini-Link Cable Assembly PVC Male/Female 2 Pole 6ft 16 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 102G0060AP |
$59.51
Each
Free shipping
Timken Drives 6901 60H-1R 100 FT REEL BOXED USA 60H-1R
| Brand | Timken Drives |
| Model | 6901 |
$13.09
Per Foot
Free shipping
TBWOODS FM30MM FMX30MM SGM Bushing
| Brand | TB Woods |
| Model | FM30MM |
$357.52
Each
Free Shipping orders over $100
Timken Drives 18352 200-1C 010 FT COIL BOXED USA 200-1C COTTERED
| Brand | Timken Drives |
| Model | 18352 |
$146.94
Per Foot
Free Shipping orders over $100
Hubbell Wiring NCSS3102 N-QCK SNAP FEM STR PLG 3P #24 2M
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NCSS3102 |
$20.71
Each
Free shipping
Remke 103B0030APBLK Mini-Link Plug Assembly PVC Male 3 Pole 3ft 16 AWG black
| Brand | Remke |
| Model | 103B0030APBLK |
$32.33
Each
Free shipping
Reviews