Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPV-100 0009565600 Load Runner
MODEL 0009565600
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$336.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95656 |
|---|---|
| Description | HPV-100 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 4.77 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPV-100 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 140 mm |
| B Roller Width mm | 50.5 mm |
| F Point Dia mm | 100 mm |
| G Groove Location mm | 26 mm |
| K Stud Dia mm | 30 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 80 mm |
| M Thread Length mm | 50 mm |
| N Thread | M30x3.5 |
| R Shoulder Dia mm | 44.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 30.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.02 +0.00 |
| Approx Wt kg | 4.77 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
| Stud Capacity Bend @V n | 46270 n |
| Stud Capacity Shear n | 160800 n |
MasterDrive 3L480
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3L480 |
$6.75
Each
Free shipping
MasterDrive 3BK52H
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3BK52H |
$84.26
Each
Free shipping
Osborn M20 FW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | M20 FW |
$1.26
Each
Free shipping
Hubbell Wiring REKP CAB ACCESS REM EQUIP POWER KT
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | REKP |
$320.35
Each
Free Shipping orders over $100
Link-Belt (Rexnord) PU339N 10440112 2 43662 PILLOW BLOCK BALL BEARING
| Brand | Link-Belt |
| Model | 10440112 |
$819.75
Each
Free Shipping orders over $100
WIEGMANN HS12121NK WWHCSCNOKOCS12X12X12
| Brand | Wiegmann |
| Model | HS12121NK |
$180.90
Each
Reviews