Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPVE-100 0009595600 Load Runner
MODEL 0009595600
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$441.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95956 |
|---|---|
| Description | HPVE-100 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 4 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPVE-100 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 140 mm |
| B Roller Width mm | 50.5 mm |
| F Point Dia mm | 100 mm |
| G Groove Location mm | 26 mm |
| K Stud Dia mm | 24 mm |
| L Stud Length mm | 70 mm |
| M Thread Length mm | 41 mm |
| N Thread | M24x1.5 |
| R Shoulder Dia mm | 50 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| T Eccentric Dia mm | 35 mm |
| T Tolerance | +0.00 -0.05 |
| U Eccentric Length mm | 29 mm |
| U Tolerance | +0.00 -0.25 |
| W Eccentricity mm | 1.5 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 35.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.001 -0.000 |
| Approx Wt kg | 4 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
| Stud Capacity Bend @V n | 23630 n |
| Stud Capacity Shear n | 113910 n |
MasterDrive 4LK750
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4LK750 |
$29.38
Each
Free shipping
Osborn PCR-1/2 0009695900 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009695900 |
$61.81
Each
Free shipping
Ringfeder 7005-220 220 X 285 ECOLOC 7005 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7005-220 |
$2,635.22
Each
Free Shipping orders over $100
REXNORD 81418211 HP8505-7.5 MTW PT 147107
| Brand | Rexnord |
| Model | 81418211 |
$41.95
Per Foot
Free shipping
Hubbell Wiring HBL6747BBFGY RACEWAY PLT 3G 2DUP 1MOD HBL6750 GY
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL6747BBFGY |
$28.43
Each
Free shipping
ALEMITE P43760 PACKAGE BUSHING1/8 NPTF MALE 1/4
| Brand | Alemite |
| Model | P43760 |
$28.16
Each
Free shipping
Dormer C2994.0 5984191 End Mill 4.00 mm
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5984191 |
$32.32
Each
Free shipping
NoTrax 132S0034BR Moisture & Debris Capture Entrance Mat Estes, 132 3X4 Brown
| Brand | NoTrax |
| Model | 132S0034BR |
$70.30
Each
Free shipping
Reviews