We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLR-1 0009731800 Load Runner
MODEL 0009731800
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$64.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Roller O.D.
1.00
Roller Width
0.781
Stud Length
1
| Item No. | 97318 |
|---|---|
| Description | PLR-1 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.2 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLR-1 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 1 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 0.781 In |
| K Stud Dia In | 0.437 In |
| K Tolerance | +0.000 -0.001 |
| L Stud Length In | 1 In |
| M Thread Length In | 1/2 In |
| N Thread | 7/16-20 |
| R Shoulder Dia In | 1/2 In |
| S Shoulder Length In | 0.031 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 0.438 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.001 -0.000 |
| Approx Wt lbs | 0.2 lbs |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 240 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 630 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 230 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 140 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 5/8 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 1/2 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 480 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 210 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 1970 lbs |
| Retaining Ring Capacity lbs | 380 lbs |