Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLR-10 0009539800 Load Runner
MODEL 0009539800
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$1,686.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
10.00
Roller Width
3
Stud Length
5-1/2
| Item No. | 95398 |
|---|---|
| Description | PLR-10 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 72 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLR-10 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 10 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 3 In |
| K Stud Dia In | 2-1/2 In |
| K Tolerance | +0.000 -0.001 |
| L Stud Length In | 5-1/2 In |
| M Thread Length In | 3-1/4 In |
| N Thread | 2-1/2-12 |
| R Shoulder Dia In | 3-1/4 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 2.501 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.001 -0.000 |
| Approx Wt lbs | 72 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 15060 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 35840 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 56400 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 33100 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 3-1/4 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 2 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 66710 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 33910 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 161990 lbs |
Remke 103F0030E1 Mini-Link Plug Assembly PVC Male 90 deg External Thread 3 Pole 3ft 18 AWG SS Coupler
| Brand | Remke |
| Model | 103F0030E1 |
$54.84
Each
Free shipping
Reviews