We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLRE-2 1/4 0009586300 Load Runner
MODEL 0009586300
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$133.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
2.25
Roller Width
1.688
Stud Length
2
| Item No. | 95863 |
|---|---|
| Description | PLRE-2-1/4 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 2 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLRE-2-1/4 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 2-1/4 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 1.688 In |
| K Stud Dia In | 7/8 In |
| L Stud Length In | 2 In |
| M Thread Length In | 1.02 In |
| N Thread | 7/8-14 |
| R Shoulder Dia In | 1-1/2 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| T Eccentric Dia In | 1.187 In |
| U Eccentric Length In | 0.98 In |
| W Eccentricity In | 0.03 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 1.189 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.000 -0.001 |
| Approx Wt lbs | 2 lbs |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 1460 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 3830 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 1620 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 1000 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 1-1/8 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 1 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 4010 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 1500 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 11610 lbs |
| Retaining Ring Capacity lbs | 910 lbs |
| Brand | MRC Bearing |
| Model | 209SG |
| Brand | Timken |
| Model | 29519-1479 |
| Brand | Timken |
| Model | 29516-7117 |
| Brand | Remke |
| Model | 304K0016J |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | WD3056BK |
| Brand | Kipp |
| Model | K1634.1280308 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | 7815-13PL-WH |
| Brand | Remke |
| Model | 205A0060G |