We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLRE-2 1/2 0009586900 Load Runner
MODEL 0009586900
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$138.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
2.50
Roller Width
1.688
Stud Length
2-1/4
| Item No. | 95869 |
|---|---|
| Description | PLRE-2-1/2 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 2.5 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLRE-2-1/2 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 2-1/2 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 1.688 In |
| K Stud Dia In | 1 In |
| L Stud Length In | 2-1/4 In |
| M Thread Length In | 1.145 In |
| N Thread | 1-14 |
| R Shoulder Dia In | 1.687 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| T Eccentric Dia In | 1-3/8 In |
| U Eccentric Length In | 1.105 In |
| W Eccentricity In | 0.03 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 1.377 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.000 -0.001 |
| Approx Wt lbs | 2.5 lbs |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 1980 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 5190 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 2270 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 1400 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 1-1/4 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 1-1/8 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 3730 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 1770 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 14580 lbs |
| Retaining Ring Capacity lbs | 1340 lbs |
| Brand | Kipp |
| Model | K0155.7057X45 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 5/SPZ400-3020 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084172 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0155.7A417X20 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | SI10P-LA |