We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLRE-3 0009587600 Load Runner
MODEL 0009587600
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$178.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Roller O.D.
3.00
Roller Width
2
Stud Length
2-1/2
| Item No. | 95876 |
|---|---|
| Description | PLRE-3 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 4.5 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLRE-3 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 3 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 2 In |
| K Stud Dia In | 1-1/4 In |
| L Stud Length In | 2-1/2 In |
| M Thread Length In | 1.27 In |
| N Thread | 1 1/4-12 |
| R Shoulder Dia In | 2.312 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| T Eccentric Dia In | 1-3/4 In |
| U Eccentric Length In | 1.23 In |
| W Eccentricity In | 0.06 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 1.752 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.000 -0.001 |
| Approx Wt lbs | 4.5 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 6000 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 14270 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 20000 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 12000 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 1-3/8 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 1-1/4 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 12430 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 6370 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 40500 lbs |
| Brand | Remke |
| Model | 109D0200AP1 |
| Brand | Osborn |
| Model | 2 LW |
| Brand | SMC |
| Model | IS400-1 |
| Brand | Osborn |
| Model | 0009624100 |
| Brand | Osborn |
| Model | M30 FW |
| Brand | Osborn |
| Model | 0009512500 |
| Brand | Link-Belt |
| Model | 10416639 |
| Brand | Remke |
| Model | 704A0060D |