Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLRE-4 0009589200 Load Runner
MODEL 0009589200
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$283.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
4.00
Roller Width
2
Stud Length
2-3/4
| Item No. | 95892 |
|---|---|
| Description | PLRE-4 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 8.3 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLRE-4 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 4 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 2 In |
| K Stud Dia In | 1-1/4 In |
| L Stud Length In | 2-3/4 In |
| M Thread Length In | 1.395 In |
| N Thread | 1 1/4-12 |
| R Shoulder Dia In | 2.312 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| T Eccentric Dia In | 1.812 In |
| U Eccentric Length In | 1.355 In |
| W Eccentricity In | 0.06 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 1.814 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.000 -0.001 |
| Approx Wt lbs | 8.3 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 6000 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 14270 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 20000 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 12000 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 1-1/2 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 1-3/8 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 12430 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 6370 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 40500 lbs |
NoTrax 506S0033BL 506 Grit-Step Solid 3X3 Black
| Brand | NoTrax |
| Model | 506S0033BL |
$66.56
Each
Free shipping
Reviews