JR25X29X30
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo JR25X29X30 is a solid race inner ring for needle roller bearings with a 25 mm bore, 29 mm outer diameter, and 30 mm width. This precision-ground inner race provides a hardened raceway for drawn cup or machined ring needle roller bearings in industrial applications.
MODEL JR25X29X30
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Removable Inner Ring Straight
I.D.
25 mm
O.D.
29 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Width
30 mm
  • Made from premium high carbon high chromium steel
  • Available with an oil hole (-OH)
  • Available in inch (IR) and metric (JR) sizes
  • May also be used as a wear bushing
SKU: 1496449
Admin assistance
good product!
Read more
SKU: 1496596
Koyo roller bearing inner ring
Good product.
Read more
Great service
great items at great price
How do I choose the right type of bearing for my application?
Recently Viewed
#6578183
Consolidated Bearings BLRB 365214 F SPECIAL
Brand Consolidated Bearings
Model BLRB 365214 F
Call for pricing
#1845171
MagPowr HEB2505MFP66 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2505MFP66
Click for 10% off