JR40X48X22
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo JR40X48X22 is a solid race inner ring for needle roller bearings with a 40 mm bore, 48 mm outer diameter, and 22 mm width. This precision-ground inner race provides a hardened raceway for needle roller assemblies in industrial gearboxes and machinery.
MODEL JR40X48X22
Returnable: See conditions
Bearing Design
Removable Inner Ring Straight
I.D.
40 mm
O.D.
48 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Width
22 mm