JR55X60X35
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo JR55X60X35 solid race inner ring for needle roller bearings. Features a 55 mm inner diameter, 60 mm outer diameter, and 35 mm width. Precision-ground raceway for use with drawn cup or machined ring needle roller bearings in industrial gearboxes and transmission applications.
MODEL JR55X60X35
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Removable Inner Ring Straight
I.D.
55 mm
O.D.
60 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Width
35 mm
  • Made from premium high carbon high chromium steel
  • May also be used as a wear bushing
SKU: 1496449
Admin assistance
good product!
Read more
SKU: 1493895
Great service
great items at great price
Read more
Koyo roller bearing inner ring
Good product.
How do I choose the right type of bearing for my application?
Recently Viewed
Free shipping
#1843407
MagPowr HEB2503LF028 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2503LF028
Click for 10% off
#1841671
MagPowr TS5PW-EC12 Tension Sensor
Brand MagPowr
Model TS5PW-EC12
Click for 10% off