K16X20X17F
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K16X20X17F needle roller cage assembly with 16 mm bore, 20 mm outer diameter, and 17 mm width. This caged needle roller assembly is designed for use in compact radial spaces where a full bearing assembly is not required. Suitable for automotive transmissions, gear pumps, and industrial machinery.
MODEL K16X20X17F
BRAND
each
UPC
Call for Pricing - 888-671-2883
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
I.D.
16 mm
O.D.
20 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
17 mm
  • Best used for applications that require maximum radial load capacity and a thin cross section
  • Most sizes use a hardened steel cage (no callout)
  • A polymer cage (TN in suffix) is used on our smallest metric sizes (4-8mm bore)
  • The housing bore and shaft must be hardened and machined
  • Available in inch (WJ) and metric (K) sizes
SKU: 1493895
Great service
great items at great price
Read more
SKU: 1496449
Admin assistance
good product!
Read more
Koyo roller bearing inner ring
Good product.
How do I choose the right type of bearing for my application?
Recently Viewed
#2938870
MagPowr LGBB90 BRAKE GLOBAL SIZE B
Brand MagPowr
Model LGBB90
Click for 10% off