K20X24X13
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K20X24X13 needle roller cage assembly with 20 mm inner diameter, 24 mm outer diameter, and 13 mm width. This caged needle roller assembly is designed for use in compact radial spaces where a full bearing assembly is not required.
MODEL K20X24X13
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
I.D.
20 mm
O.D.
24 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
13 mm