K25X29X17FH
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K25X29X17FH needle roller cage assembly with 25 mm bore, 29 mm outer diameter, and 17 mm width. Features a heat-treated (FH) cage for durability. Used in automotive transmissions, gearboxes, and industrial machinery where compact radial load support is required.
MODEL K25X29X17FH
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Brand
KOYO
Type
Roller Bearings
  • Best used for applications that require maximum radial load capacity and a thin cross section
  • Most sizes use a hardened steel cage (no callout)
  • A polymer cage (TN in suffix) is used on our smallest metric sizes (4-8mm bore)
  • The housing bore and shaft must be hardened and machined
  • Available in inch (WJ) and metric (K) sizes
SKU: 1496449
Admin assistance
good product!
Read more
SKU: 1493895
Great service
great items at great price
Read more
Koyo roller bearing inner ring
Good product.
How do I choose the right type of bearing for my application?
K-25 X 29 X 17
#6581318
Consolidated Bearings
Model
K-25 X 29 X 17
Free shipping
Recently Viewed
Click for 10% off