K32X37X17H
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K32X37X17H Needle Roller Cage Assembly with 32 mm bore, 37 mm outer diameter, and 17 mm width. This cage assembly features a heat-treated steel cage for durability in high-speed applications. Designed for use in transmissions, pumps, and compact gearboxes where space is limited.
MODEL K32X37X17H
BRAND
each
UPC
Call for Pricing - 888-671-2883
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
I.D.
32 mm
O.D.
37 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
17 mm