K35X40X27H
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K35X40X27H needle roller cage assembly with 35 mm bore, 40 mm outer diameter, and 27 mm width. Features a heat-treated steel cage for durability in high-speed applications. Designed for use in transmissions, pumps, and compact gearboxes where space is limited.
MODEL K35X40X27H
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
I.D.
35 mm
O.D.
40 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
27 mm