K55X60X30F
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K55X60X30F needle roller cage assembly with 55 mm bore, 60 mm outer diameter, and 30 mm width. This caged needle roller assembly is designed for use in applications requiring high load capacity in a compact radial space, such as gearboxes and machine tools.
MODEL K55X60X30F
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore
2.165 in / 55 mm