K55X63X20H
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K55X63X20H is a needle roller cage assembly with a 55 mm bore, 63 mm outer diameter, and 20 mm width. The heat-treated steel cage provides durability for high-speed applications. This caged assembly is used in transmissions, pumps, and gearboxes where compact radial load support is required.
MODEL K55X63X20H
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Type
Needle Roller Bearings
Bore Diameter
55 mm
Cage Material
Steel
Cage Type
Riveted
Dynamic Load Capacity
40.3 kN
For Shaft Diameter
55 mm
Lubricant
Rust Preventative
Material
Steel
Maximum RPM
5000 rpm Grease/7800 rpm Oil
O.D.
63 mm
Operating Temperature Range
120 deg C
Outer Diameter Type
Straight
Precision class
ABEC 1
Series
K Metric Series
Static Load Capacity
73.5 kN
Type
Radial
Width
20 mm