K60X68X20H
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K60X68X20H Needle Roller Cage Assembly with a 60 mm bore, 68 mm outer diameter, and 20 mm width. Features a heat-treated steel cage for durability in high-speed applications. Designed for use in transmissions, pumps, and compact gearboxes where space is limited.
MODEL K60X68X20H
BRAND
each
UPC
Call for Pricing - 888-671-2883
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
I.D.
60 mm
O.D.
68 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
20 mm