K8X11X13F
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K8X11X13F needle roller cage assembly with 8 mm bore, 11 mm outer diameter, and 13 mm width. This caged needle roller assembly is designed for use in compact radial spaces where a full complement of rollers is not required. Suitable for general industrial applications requiring low friction and high load capacity.
MODEL K8X11X13F
BRAND
each
UPC
Call for Pricing - 888-671-2883
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
I.D.
8 mm
O.D.
11 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
13 mm
  • Best used for applications that require maximum radial load capacity and a thin cross section
  • Most sizes use a hardened steel cage (no callout)
  • A polymer cage (TN in suffix) is used on our smallest metric sizes (4-8mm bore)
  • The housing bore and shaft must be hardened and machined
  • Available in inch (WJ) and metric (K) sizes
SKU: 1496449
Admin assistance
good product!
Read more
SKU: 1493895
Great service
great items at great price
Read more
Koyo roller bearing inner ring
Good product.
How do I choose the right type of bearing for my application?
Recently Viewed
#1844906
MagPowr HEB2504MFP08 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2504MFP08
Click for 10% off