K9X12X13FV
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K9X12X13FV needle roller cage assembly with 9 mm bore, 12 mm outer diameter, and 13 mm width. This caged needle roller assembly is designed for compact radial load applications where space is limited. Suitable for use in transmissions, pumps, and general machinery.
MODEL K9X12X13FV
BRAND
each
UPC
Call for Pricing - 888-671-2883
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Type
Needle Roller Bearings
Bore Diameter
9 mm
Cage Material
Steel
Cage Type
Riveted
Dynamic Load Capacity
5.57 kN
For Shaft Diameter
8.994 to 9 mm
Lubricant
Rust Preventative
Material
Steel
Maximum RPM
26000 rpm Grease/40000 rpm Oil
O.D.
12 mm
Operating Temperature Range
120 deg C
Outer Diameter Type
Straight
Precision class
ABEC 1
Series
K Metric Series
Static Load Capacity
6.47 kN
Type
Radial
Width
13 mm