608LLB/7.938PX2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
NTN 608LLB/7.938PX2 miniature deep groove ball bearing with a 7.938 mm bore. Double sealed with non-contact rubber seals for low-friction protection. Features a steel cage and straight bore design. Suitable for small electric motors, instruments, and precision equipment.
MODEL 608LLB/7.938PX2
BRAND
SKU
280172
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
B (in)
0.2756
Ball Material
Steel
Ball material
Steel
Bore Type
Round
Bore type
Round
Cage Material
Cage material
Cage Type
Pressed
Cage type
Pressed
Configuration
One
D (in)
d (in)
Dynamic Load Rating
830 lbf
Dynamic load rating
830 lbf
Enclosure
Double Sealed
Factor
12.5
I.D.
7.938 mm
Limiting Speed - Grease
32000 RPM
Limiting speed - grease
32000 RPM
Material
High carbon chrome steel
O.D.
22 mm
Operating Temperature Range
-40 to 250 °F
Operating temperature range
-40 to 250 ºF
Precision
Special tolerance
r (in)
Radial Internal Clearance
CN
Radial internal clearance
CN
Seal Material
Nitrile Rubber
Seal material
Nitrile rubber
Seal Type
Non-Contact
Seal type
Non-Contact
Static Load Rating
315 lbf
Static load rating
315 lbf
Type
Miniature / Extra Small Ball Bearing
Technical Specifications
Type Miniature / Extra Small Ball Bearing
Bore Type Round
Material High Carbon Chrome Steel
Cage Type Pressed
Cage Material Steel
Ball Material Steel
Limiting Speed - Grease 32000 RPM
Seal Type Non-Contact
Seal Material Nitrile Rubber
Precision Special tolerance
Configuration One
Factor 12.5
Radial Internal Clearance CN
Static Load Rating 315 lbf1400 N1.40 kN
Dynamic Load Rating 755 lbf3350 N3.35 kN
Enclosure Double Sealed
Operating Temperature Range -40 to 250 F-40 to 120 C
Dimensional Specifications
Single Row Radial Ball Bearing - Double Sealed (Non-Contact Rubber Seal) - Dimensions
d 0.3125 in7.938 mm
D 0.8661 in22.000 mm
B 0.2756 in7.000 mm
r 0.0118 in0.300 mm