LSM35BRHFRSS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL LSM35BRHFRSS
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
164 mm Dimension V
0.1 in
204 mm Dimension R
6.5 in
3 mm Dynamic load rating
14613 lbf 65000 N Housing:LSM35HR Max Speed:5400 rpm Note:KPS, RSS, ATL and HTPS seals. . Seal type:Viton Single Lip Series type:Light Series Shaft Size:35 mm Support type:Round Flange
Axial Load Rating
719.38 lbf
Bearing - Housing - Seal
LSM35BRHRSS
Bearing - Housing - Seal UPC
Bearing Number
LSM35BR
Bearing Type
Split Cylindrical Retained Type
Bearing UPC
Bolt Size
4 x M12
Ca - Axial Load Rating
719.38 lbf 3200 N
Cor - Static Load Rating
15287 lbf 68000 N
Cr - Dynamic Load Rating
Dimension H
2 in 51 mm
Dimension L
3.7 in 93 mm
Dimension N
4.687 in 119.06 mm
Dimension P
0.5 in 13 mm
Dimension R
6.5 in 164 mm
Dimension T
8 in 204 mm
Dimension V
0.1 in 3 mm
Dynamic Load Rating
14613 lbf
Housing
LSM35HR
Maximum Speed
5400 rpm
Note
Timken offers a wide range of sealing options including: KPS, RSS, ATL and HTPS seals. .
Seal Type
Viton Single Lip
Series Type
Light Series
Shaft Size
35 mm