E-P2B-TRB-90MM-ECO/ECC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken E-P2B-TRB-90MM-ECO/ECC is a Type E two-bolt pillow block mounted tapered roller bearing unit. It features a 90mm shaft bore and a setscrew locking mechanism for secure shaft attachment. This heavy-duty housed unit is designed for industrial applications such as conveyors, fans, and agricultural equipment, providing reliable support for combined radial and axial loads.
MODEL E-P2B-TRB-90MM-ECO/ECC
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
0.591 in Series
Metric Shaft Size:250 mm
11.22 in Overall width
15 mm
Bolt Diameter
7/8 in
e
0.5
Housing bore
285 mm
Housing Coating
E-Coat
K Factor
1.19
Lubrication
GreasPremium Industrial
Max. Speed
1640 rpm
Shaft Size
90 mm
Shaft Size Type
Metric
Type E Closed Cover Number
EUC-H
Type E Open Cover Number
EUDR-90MM
X (if F
0.7
Y (if F
2.07
Type E tapered roller bearing Mounted Bearings are available in a wide variety of sizes and configurations to meet the requirements of demanding applications. Popular part numbers are in stock for immediate availability. Metric sizes also are available in shaft diameters ranging from 35 mm to 125 mm.