QAPF20A315ST
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
View suggested Dodge alternative
MODEL QAPF20A315ST
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
0.075 mm Shaft Size
3 15/16 in Shaft Tolerance:0.0030 in
0.076 mm Shaft size type
Imperial Y1 - Geometry Factor:2.85 Y2 - Geometry Factor:4.24 e - Geometry Factor:0.24
0.120 mm Pre Install Clearance Min
0.0030 in
108 mm Dimension D Max
13.38 in
116.6 mm Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0047 Eng Internal Radial Clearance - Min:0.0030 Engineering group:Mounted Bearing Float:0.083 in
20 mm Dimension KA
1.63 in
276.4 mm Dimension J (Bolt Size)
0.75 in
339.9 mm Dimension D Min
10.88 in
41.4 mm Dimension RA
0.35 in
8.9 mm Dimension SA
4.59 in
Bearing number
22220 C - Dynamic Load (Basic):97700 lbf 435000 N C0 - Static Load:113000 lbf 502000 N Dimension:4.25 in
Bearing Number
22220
C - Dynamic Load (Basic)
97700 lbf 435000 N
C0 - Static Load
113000 lbf 502000 N
Dimension A
4.25 in 108 mm
Dimension B
8.78 in 223 mm
Dimension C
6 in 152.4 mm
Dimension D Max
13.38 in 339.9 mm
Dimension D Min
10.88 in 276.4 mm
Dimension E
2.25 in 57.2 mm
Dimension F
14.88 in 378 mm
Dimension G
4.31 in 109.5 mm
Dimension H
1.4 in 35.6 mm
Dimension J (Bolt Size)
0.75 in 20 mm
Dimension KA
1.63 in 41.4 mm
Dimension L
5.13 in 130.3 mm
Dimension M
2.97 in 75.4 mm
Dimension RA
0.35 in 8.9 mm
Dimension SA
4.59 in 116.6 mm
Dynamic Load (Basic)
97700 lbf
e - Geometry Factor
0.24
Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0047
Eng Internal Radial Clearance - Min
Eng Internal Radial ClearancMax
Eng Internal Radial ClearancMin
Engineering Group
Mounted Bearing
Float
0.083 in 2.108 mm
Full Timken Part Number
Geometry Factor
4.24
Grease Lubrication - B/C/O Seal
900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal
1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal
1600 rpm
Housing Construction
Four-Bolt Pillow Block
Locking Style
Single Concentric
Oil Lubrication - B/C/O Seal
900 rpm
Oil Lubrication - M/N Seal
Oil Lubrication - T Seal
Pre Install Clearance Max
0.0047 in 0.120 mm
Pre Install Clearance Min
0.0030 in 0.075 mm
Shaft Size
Shaft Size Type
Imperial
Shaft Tolerance
0.0030 in 0.076 mm