QVC11V050SEM
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL QVC11V050SEM
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
0.038 mm Shaft size type
Metric Y1 - Geometry Factor:2.95 Y2 - Geometry Factor:4.40 e - Geometry Factor:0.23
0.075 mm Shaft Size
50 mm Shaft Tolerance:0.0015 in
0.094 mm Pre Install Clearance Min
0.0030 in
0.8 mm Dimension SV
3.14 in
10 mm Dimension RV
0.03 in
136.7 mm Dimension J (Bolt Size)
0.438 in
53.8 mm Dimension BC
5.38 in
55.9 mm Dimension B Fix
2.12 in
75.9 mm Dimension B Exp
2.2 in
79.8 mm Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0037 Eng Internal Radial Clearance - Min:0.0030 Engineering group:Mounted Bearing Float:0.050 in
Bearing number
22211 C - Dynamic Load (Basic):31400 lbf 140000 N C0 - Static Load:31900 lbf 142000 N Dimension:2.99 in
Bearing Number
22211
C - Dynamic Load (Basic)
31400 lbf 140000 N
C0 - Static Load
31900 lbf 142000 N
Dimension B Exp
2.2 in 55.9 mm
Dimension B Fix
2.12 in 53.8 mm
Dimension BC
5.38 in 136.7 mm
Dimension C
2.99 in 75.9 mm
Dimension D
4.47 in 113.5 mm
Dimension E
3.8 in 96.5 mm
Dimension F
6.38 in 162.1 mm
Dimension G
4.5 in 114.3 mm
Dimension H
0.63 in 16 mm
Dimension J (Bolt Size)
0.438 in 10 mm
Dimension L
3.18 in 80.8 mm
Dimension N
1.06 in 26.9 mm
Dimension RV
0.03 in 0.8 mm
Dimension SV
3.14 in 79.8 mm
Dynamic Load (Basic)
31400 lbf
e - Geometry Factor
0.23
Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Min
Eng Internal Radial ClearancMax
Eng Internal Radial ClearancMin
Engineering Group
Mounted Bearing
Float
0.050 in 1.270 mm
Full Timken Part Number
Geometry Factor
4.4
Grease Lubrication - B/C/O Seal
1600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal
2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal
Housing Construction
Piloted Flange Cartridge
Locking Style
Single V-Lock
Oil Lubrication - B/C/O Seal
Oil Lubrication - M/N Seal
Oil Lubrication - T Seal
Pre Install Clearance Max
0.0037 in 0.094 mm
Pre Install Clearance Min
0.0030 in 0.075 mm
Shaft Size
50 mm
Shaft Size Type
Metric
Shaft Tolerance
0.0015 in 0.038 mm
Static Load
31900 lbf
Y1 - Geometry Factor
2.95
Y2 - Geometry Factor
4.40
Key Features
  • Dimensions: Compact design with a shaft diameter of 50mm, ensuring versatility in a range of industrial settings.