QVVPH17V211SET
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL QVVPH17V211SET
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
0.051 mm Shaft size type
Imperial Y1 - Geometry Factor:3.07 Y2 - Geometry Factor:4.57 e - Geometry Factor:0.22
0.095 mm Shaft Size
2 11/16 in Shaft Tolerance:0.0020 in
0.120 mm Pre Install Clearance Min
0.0037 in
106.2 mm Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0047 Eng Internal Radial Clearance - Min:0.0037 Engineering group:Mounted Bearing Float:0.083 in
15 mm Dimension SVV
4.18 in
16 mm Dimension RVV
0.59 in
239.8 mm Dimension J (Bolt Size)
0.625 in
287.3 mm Dimension D Min
9.44 in
95.3 mm Dimension D Max
11.31 in
Bearing number
22217 C - Dynamic Load (Basic):66900 lbf 297000 N C0 - Static Load:71900 lbf 320000 N Dimension:3.75 in
Bearing Number
22217
C - Dynamic Load (Basic)
66900 lbf 297000 N
C0 - Static Load
71900 lbf 320000 N
Dimension A
3.75 in 95.3 mm
Dimension B
7.2 in 182.9 mm
Dimension C
4.19 in 106.4 mm
Dimension D Max
11.31 in 287.3 mm
Dimension D Min
9.44 in 239.8 mm
Dimension E
2.13 in 54.1 mm
Dimension F
12.63 in 320.8 mm
Dimension G
3.63 in 92.2 mm
Dimension H
1.26 in 32 mm
Dimension J (Bolt Size)
0.625 in 16 mm
Dimension L
3.91 in 99.3 mm
Dimension RVV
0.59 in 15 mm
Dimension SVV
4.18 in 106.2 mm
Dynamic Load (Basic)
66900 lbf
e - Geometry Factor
0.22
Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0047
Eng Internal Radial Clearance - Min
Eng Internal Radial ClearancMax
Eng Internal Radial ClearancMin
Engineering Group
Mounted Bearing
Float
0.083 in 2.108 mm
Geometry Factor
4.57
Grease Lubrication - B/C/O Seal
1100 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal
1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal
Housing Construction
Four-Bolt Pillow Block
Locking Style
Double V-Lock
Oil Lubrication - B/C/O Seal
Oil Lubrication - M/N Seal
Oil Lubrication - T Seal
Pre Install Clearance Max
0.0047 in 0.120 mm
Pre Install Clearance Min
0.0037 in 0.095 mm
Shaft Size
Shaft Size Type
Imperial
Shaft Tolerance
0.0020 in 0.051 mm