QMMC10J050STHT
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL QMMC10J050STHT
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
0.038 mm Shaft size type
Metric Y1 - Geometry Factor:2.84 Y2 - Geometry Factor:4.23 e - Geometry Factor:0.24
0.040 mm Shaft Size
50 mm Shaft Tolerance:0.0015 in
0.065 mm Pre Install Clearance Min
0.0016 in
13.5 mm Dimension L Exp
3.2 in
6.1 mm Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0022 Eng Internal Radial Clearance - Min:0.0014 Engineering group:Mounted Bearing Float:0.050 in
79.2 mm Dimension R
0.24 in
81.3 mm Dimension L Fix
3.12 in
Bearing number
22210 C - Dynamic Load (Basic):26300 lbf 117000 N C0 - Static Load:26600 lbf 118000 N Dimension:0.53 in
Bearing Number
22210
C - Dynamic Load (Basic)
26300 lbf 117000 N
C0 - Static Load
26600 lbf 118000 N
Dimension A
0.53 in 13.5 mm
Dimension B
0.91 in 23.1 mm
Dimension C
2.76 in 70.1 mm
Dimension D
0.19 in 4.8 mm
Dimension F
4.1250 in 104.8 mm
Dimension G
2.45 in 62.2 mm
Dimension K
0.98 in 24.9 mm
Dimension L Exp
3.2 in 81.3 mm
Dimension L Fix
3.12 in 79.2 mm
Dimension M
1.89 in 48 mm
Dimension R
0.24 in 6.1 mm
Dimension S
2.87 in 72.9 mm
Dynamic Load (Basic)
26300 lbf
e - Geometry Factor
0.24
Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0022
Eng Internal Radial Clearance - Min
Eng Internal Radial ClearancMax
Eng Internal Radial ClearancMin
Engineering Group
Mounted Bearing
Float
0.050 in 1.270 mm
Full Timken Part Number
Geometry Factor
4.23
Grease Lubrication - B/C/O Seal
1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal
2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal
Housing Construction
Cartridge
Locking Style
Eccentric
Oil Lubrication - B/C/O Seal
Oil Lubrication - M/N Seal
Oil Lubrication - T Seal
Pre Install Clearance Max
0.0026 in 0.065 mm
Pre Install Clearance Min
0.0016 in 0.040 mm
Shaft Size
50 mm
Shaft Size Type
Metric
Shaft Tolerance
0.0015 in 0.038 mm