We never sell your data to third parties
Linn Gear 35FB10HX.500 is a single strand Type B sprocket for #35 roller chain. It has 10 teeth with a 3/8" pitch. The sprocket is made of hardened steel for extended wear life. It features a finished bore of 1/2" (0.500"). This sprocket is suitable for power transmission applications requiring reliable engagement with ANSI #35 chain.
MODEL 35FB10HX.500
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$17.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1/2 in
Chain Size
#35
Material
Steel
Number of Teeth
10
Outside Diameter
1.379 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
1.214 in
Type
Type B Single Strand Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 35FB10HX.500
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Induction Hardened Teeth, 1/2 in Bore Dia, 1.379 in Outside Dia, #35 Chain, 10 Teeth, 3/8 in Pitch, 1.214 in, Steel
Features:
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #35 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 1.214 in |
| Number of Teeth | 10 |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Outside Diameter | 1.379 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Induction Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0793.208212025 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT10-100-60M-LLUKHBNB |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0270.20888X50 |